0
10100 Kč

Materiál pro vrtání

Vrtat a nic nezvrtat? Pokud vlastníte elektrickou vrtačku, akumulátorovou vrtačku nebo vrtací kladivo  od Doktora Kladiva, dbejte i na výběr vhodného materiálu pro vrtání. Pro dosažení precizního výsledku je opravdu důležití vybrat správný vrták vzhledem k materiálu a práci. Nabízíme vrtáky do dřeva, vrtáky do betonu, vrtáky do kovu, vrtáky na kámen a dlaždice i záhlubníky  a děrovky . Vyberte kvalitní příslušenství a využijte potenciál vašeho stroje naplno. Hledáte-li spotřební materiál té nejvyšší kvality, naleznete jej právě u nás. A za výhodné ceny. V oblasti nářadí, techniky a příslušenství se pohybujeme řadu let. Dokážeme vám proto přesně poradit s výběrem.

Základní parametry při výběru vrtáku

Při nákupu vrtáku můžete vybírat z množství typů. Mezi 3 základní parametry, které je třeba sledovat, patří délka, průměr a systém uchycení.

Délka vrtáku

U vybraného druhu si vždy můžete vybrat z nabídky různých délek dle potřeby. Delší vrtáky mají zvýšenou tepelnou odolnost. Základní nabídka se pohybuje v rozmezí délek 50 až 1000 mm, v nabídce jsou však i delší vrtáky k vrtání hlubších otvorů.

Průměr vrtáku

Od průměru vrtáku se odvíjí šířka finálního otvoru. U vybraného druhu si vždy můžete vybrat z nabídky průměrů.

Uchycení vrtáku SDS

Krom klasického uchycení vrtáků s válcovou stopkou existuje ještě systém SDS (Special Direct System). Pojmenování vzniklo jako zkratka slov steck-dreh-sitz (vložit-otočit-držet). Hlavní výhodou SDS systému je možnost rychlé výměny nástrojů a jednoduchá obsluha. Rozlišujeme řady SDS-Plus a SDS-Max. SDS-Plus je určen pro vrtací kladiva do 5 kg, SDS-Max pro těžší kladiva až do hmotnosti 11 kg.

Fotografie: Vrták do kladiv SDS-plus-7 BOSCH

Rozdělení vrtáků podle materiálu

Před vrtáním je třeba vždy zvolit speciální vrták určený pro daný materiál. Rozdělujeme vrtáky do dřeva, kovu, dlaždic a betonu. Zvláštní kategorii tvoří materiál pro diamantové vrtání garantující špičkově odvedenou práci.

Vrtáky na DŘEVO

Při vrtání do měkkého materiálu, jakým je dřevo, zvolte specifický druh vrtáku podle požadavků na hloubku a průměr otvoru. Pečlivě nasaďte vrták a nastavte správně otáčky. Příliš nízké otáčky způsobí otřepené otvory, při vysokých hrozí nebezpečí vzniku spálených míst. Aby byl výsledek precizní, zkuste vrtat podél vláken dřeva. Vrtáky do dřeva jsou charakterizovány tzv. středicí špičkou, která udrží vrták v díře a zajistí, že při práci neujíždí.

1. Spirálové vrtáky: Pro vrtání přesných otvorů do měkkého i tvrdého dřeva, ostrý okraj otvoru bez třísek a otřepů, dva boční břity a středový hrot

2. Ploché frézovací vrtáky: Rychlé, přesné vrtání otvorů s velkým průměrem pro měkké i tvrdé dřevo, samovztahovací hrot, bezproblémové vrtání na špatně přístupných místech

3.Hadovité vrtáky: Pro vrtání hlubších otvorů (trámy atd.) do měkkého i tvrdého dřeva, masivní provedení s hlubokou spirálou

4. Sukovníky a Fostnerovy vrtáky: Vysoká přesnost, hladkost a kvalita řezu při práci s měkkým i tvrdým dřevem a zušlechtěným dřevem, pro profesionální řemeslníky

Vrtáky na KOV

Při vrtání do kovu rozhoduje tvrdost. Měď či hliník vyžaduje jiný vrták než ocel. Vrtáky do kovu mají klasický tvar vrtáku s vybroušeným hrotem do bodu nebo úsečky. Doporučujeme vrtaný předmět stabilně upnout. Do kovu vrtejte kolmo a zařaďte častější přestávky, aby mohly vrták i materiál zchladnout. Vyvrtaný otvor je často třeba upravit, aby se redukovaly vzniklé otřepy.

U vrtání měkkých kovů provádějte delší přestávky. Okraje se vlivem vrtání taví a vrták by se mohl znehodnotit.

Abyste prodloužili životnost vrtáků do kovu, příliš vrtáky nezahřívejte. Dělejte mezi vrtáním pauzy a před dalším vrtáním nechte vrták vychladnout.

1. HSS-R (černé) vrtáky

Typ vrtáků do kovu vyznačující se tvrdostí a pružností. Jsou opatřeny spirálovou drážkou pro rychlý odvod třísek. Jsou vhodné pro vrtání do litiny a legované i nelegované oceli až do pevnosti tahu 900 N/mm². Při správném užívání mají dlouhou životnost a vysoký výkon. Zvláštní kategorii tvoří vrtáky HSS-R na karosérie.

2. HSS-G (lesklé) vrtáky

Vrtáky vyšší kvality se samostředicím vrtacím hrotem s křížovým výbrusem se hodí pro vrtání legované i nelegované oceli a ocelolitiny do pevnosti 900 N/mm². Umožňují výrazně rychlejší vrtání a o polovinu nižší přitlačenou sílu oproti klasickým vrtákům.

3. HSS-Co (kobaltové)

Vrtáky nejvyšší kvality pro vrtání ušlechtilé oceli, nerezu, železa, litiny a barevných kovů. Díky provedení z kobaltu umožňují vrtání legovaných ocelí bez velkého opotřebení laku. Docílíte precizních otvorů. Vyznačují se vysokou odolností a výkonem.

4. Stupňovité vrtáky

 Stupňovité vrtáky umožní vyvrtat precizní otvor bez otřepů.

Fotografie:  Sada vrtáků HSS-R v kovové kazetě

Vrtáky na DLAŽDICE

Vrtání do dlaždič může přinést komplikace. Hrozí, že bude vrták po dlaždici klouzat, a tím dlaždici poškodíte. Použijte proto stavební lepicí nebo papírovou pásku. Vystřihněte čtvereček a označne jím místo vrtání. Lepení zajistí stabilitu vrtáku a ochrání glazuru dlaždič. Nedoporučuje se vrtat do spáru, mohly by se poškodit všechny čtyři rohy okolních dlaždic.

Vrtáky do dlaždic: Doktor Kladivo doporučuje vrták na dlaždice CYL-9 Ceramic 3 x od firmy Bosch. Pro komfortní práci zvolte diamantový vrták Easy Dry Best for Ceramic opatřený vlastním chlazením díky chladicí kapalině ve stopce vrtáku.

Vrtáky na BETON A CIHLY

První zásada před vrtáním do zdiva? Zjistěte, s jakým materiálem budete pracovat. S plnými cihlami si poradíte s vrtačkou s příklepem i bez. Pro komfortní práci zvolte typ vrtačky s pneumatickým příklepem, která vám ušetří nutnost použití síly.  Při vrtání do plné cihly vybereme vrták o průměru hmoždinky, vyvrtáme otvor a hmoždinku zaklepneme. Pokud budete pracovat s dutými cihlami, hrozí vylámání přepážek. Zvolte proto raději vrták s menším průměrem, než má mít požadovaný otvor.

Jestliže se pouštíte do práce s betonem, určitě hned na začátku přizvěte pneumatické vrtací kladivo s příklepem a vybavte se speciálními vrtáky do panelu.

Fotografie: 7dílná sada vrtáků do betonu CYL

Další příslušenství k vrtání

VRTACÍ KORUNKY

S vrtací korunkou jednoduše vytvoříte kruhové otvory do různých materiálů. Využijete je při tvoření menších či větších otvorů pro kabely, elektro krabičky, odsávání apod. S vrtacími korunkami pracují především profesionální řemeslníci. Doktor Kladivo nabízí škálu vrtacích korunek z různých materiálů pro všechny druhy práce.

ZÁHLUBNÍKY

Záhlubníky získaly název podle hlavní činnosti, ke které jsou určeny, tedy zahlubování děr pro šrouby s válcovou hlavou. Využijete je při práci se dřevem, litinou i ocelí. Díky záhlubníkům zapustíte hlavu šroubu rovně s povrchem obrobku, odstraníte vzniklé otřepy nebo zahloubíte otvory pro šrouby a závity. U Doktora Kladiva naleznete i praktické sady se záhlubníky různých velikostí.